ČSSZ opět rozeslala přehledy důchodových dob. Přístup ke svým údajům mohou mít všichni
Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) již popáté bezplatně zaslala přehledy dob důchodového pojištění. Automaticky, aniž by o ně museli žádat, je letos na podzim obdrželi muži narození v roce 1958 a ženy narozené v roce 1961. Informace důležité pro budoucí důchod tak dostalo na adresu trvalého bydliště nebo do své datové schránky přibližně 100 tisíc lidí. Díky tomu si mohou snadno zkontrolovat údaje, které má ČSSZ v evidenci a z nichž bude posuzován nárok na důchod a vypočítávána jeho výše.
Co se lidé z přehledu dozvědí
V předstihu několika let před možným odchodem do starobního důchodu tak lidé ze zaslaného přehledu dob důchodového pojištění zjistí, zda v evidenci ČSSZ mají všechny doklady o své pracovní minulosti. Přehled obsahuje výčet a celkový součet dob důchodového pojištění (odpracovaných let), případně náhradních dob pojištění (např. dobu vedení v evidenci úřadu práce), uložených v evidenci ČSSZ. Jsou v něm také uvedeny vyměřovací základy (výdělky/příjmy) a vyloučené doby (např. doba dočasné pracovní neschopnosti) od roku 1986. Přehled zároveň uvádí informaci o dobách neevidovaných, tzn. o dobách, ke kterým ČSSZ nemá ve své evidenci žádný doklad. Pokud lidé objeví nedostatky v evidovaných dobách zaměstnání, mohou je včas začít řešit.
„K poskytování informací klientům přistupuje ČSSZ aktivně. Přehledy „důchodového konta“ sama rozesílá vybraným předdůchodovým ročníkům již od roku 2015. Ti, kdo mají přehled o svých údajích, nebudou později zaskočeni. Díky zaslanému dokladu si lidé mohou předem zkontrolovat a ověřit, zda budou mít pro nárok na důchod dostatečný počet let nebo si pomocí důchodové kalkulačky snadno předběžně spočítat orientační výši starobního důchodu. Zjistí-li, že jim určitá období chybí, mohou se v předstihu zajímat o to, jak a kdy mohou chybějící doby doložit, aby budoucí vyřízení jejich žádosti o důchod mohlo proběhnout rychle a hladce,“ říká ústřední ředitel ČSSZ František Boháček.
Je třeba vědět, že i doklady o dobách, které ČSSZ ve své evidenci standardně nemá (jde především o dobu studia, vojenské služby a období péče o děti), mají pro důchod význam. Přestože se dokládají až při žádosti o důchod, je potřeba s jejich předložením počítat a mít je připravené.
Mít své údaje pod kontrolou je výhoda
Průběžný přehled o svých údajích v evidenci ČSSZ může mít každý, bez ohledu na svůj věk. Jaké doby ČSSZ eviduje, je možné sledovat online na ePortálu ČSSZ (služba Přehled dob důchodového pojištění). Přihlásit se do ePortálu ČSSZ lze snadno jedním ze třech způsobů: pomocí datové schránky, prostřednictvím tzv. eObčanky (od 1. 7. 2018 nový elektronický občanský průkaz s čipem) nebo uživatelského účtu - jméno, heslo, SMS kód – (aktivace účtu se vyřizuje na kterémkoliv CzechPointu). Občané, kteří nedisponují prostředky pro přihlášení k ePortálu ČSSZ, mají možnost písemně požádat ČSSZ o vyhotovení informativního osobního listu důchodového pojištění (IOLDP), který jim může být zaslán, samozřejmě zdarma, jednou za kalendářní rok.
Kde poradí
Pokud někdo neví, jak případná „prázdná“ místa v přehledu dob pojištění doložit, kde získat chybějící doklady apod., lze doporučit, aby se obrátil na místně příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení, kde odborníci poradí, jak se správně v přehledu dob důchodového pojištění orientovat, vysvětlí, které doklady ČSSZ může zaevidovat v předstihu a které je třeba předložit až při sepisování žádosti o důchod a poskytnou komplexní odbornou pomoc v konkrétních specifických situacích.
Zdroj: ČSSZ