Hornictví v kraji pomalu umírá, ale nikdo ho ze srdcí lidem a pamětníkům nesebere, říká předseda KKH Barbora Jan Kavka
Už je to více jak rok co Covid -19 brání uspořádání kulturních a veřejných akcí. Jak toto dopadlo na váš kroužek?
Kvůli pandemii koronaviru jsme museli některé akce odložit a některé úplně zrušit. To však neznamená, že by kroužek zanikl nebo se jeho činnost zastavila. Paradoxně nám tato přestávka umožnila některé věci, převážně administrativního charakteru dokončit. Měli jsme také čas se zamyslet a připravit se na období po pandemii. Kroužek funguje a bude fungovat dál i když s určitými dočasnými omezeními.
Jaké akce jste museli zrušit?
V loňském roce prakticky skoro všechny. Nejvíce nás ale mrzí, že jsme museli odložit akci umístění pamětní desky k 30. výročí důlního neštěstí na Dole Barbora. Budeme s tím muset počkat do doby, kdy to protipandemická opatření dovolí. Jaké akce se nám podaří uspořádat v letošním roce uvidíme. Musíme věřit.
Na internetu se objevila brožura vašeho kroužku Důl Barbora v Karviné. Jak vznikla?
Brožuru jsme vydali právě k výročí neštěstí tragedie na Dole Barbora. Na její tvorbě se podílel především autor Radim Kravčík. Práce na ní trvaly přibližně dva měsíce a výsledek je myslím velmi zdařilý. Reakce veřejnosti jsou také velice pozitivní a jsme tomu rádi.
Co chystáte do budoucna?
V našem kroužku máme několik historických kronik a v současné době připravujeme jejich digitalizaci. Je to sice proces na delší dobu a určitě bude i finančně náročnější, ale věříme, že se nám vše podaří dovést do zdárného konce.
A jak jste na tom s členskou základnou?
Naštěstí dobře. V kroužku je nás stále více jak 130 a daří se nám získávat i nové členy. Je sice pravda, že věk členů neustále stoupá, ale s tím se nic nenadělá. Hornictví v kraji pomalu umírá, ale nikdo ho ze srdcí lidem a pamětníkům nesebere. Chtěl bych tímto také vyzvat případné zájemce o vstup do našeho kroužku, aby se nebáli a kontaktovali nás. Rádi je mezi sebou přivítáme.
Předseda KKH Barbora Jan Kavka
ivz